Giving rise to the legacy of hunters and shooters of all kinds, the Evoke line is comprised of four feature-rich models that check every box. Each Evoke model builds on Christensen Arms’ storied history of world-class manufacturing, incorporating a proprietary three-lug action and unmatched feature set. Evoke delivers unprecedented value and impeccable performance. The Hunter model takes Evoke to the next level with an optic-ready 0-MOA Picatinny rail and proprietary Christensen Arms Hunter Camouflage pattern. It’s everything you need to have your best season yet.
CHRISTENSEN EVOKE HNTR 6.5CM 20″ GRN
CHRISTENSEN EVOKE HNTR 6.5CM 20″ GRN
$1,068.99
3 in stock
| UPC | 840290524042 |
|---|---|
| Manufacturer | Christensen Arms |
| Manufacturer Part Number | 801-15024-00 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 48 |
| Model | Evoke |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 9.8 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 10.55 |
| Sights | No |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.