Lightweight and compact, the VX-5HD Gen 2 3-15x44mm strikes the perfect balance between agility and capability. Crank it down to 3x for hunting in thick cover or dial it up to 15x for longer shots and target identification. Built for those who live for the hunt and demand precision at every range.
LEUP VX5HD G23-15X44 FIREDOT DPLX
LEUP VX5HD G23-15X44 FIREDOT DPLX
$1,499.99
60 in stock
| UPC | 030317036973 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 183850 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.80" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 3-15x |
| Model | VX-5HD |
| Objective Size | 44mm |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 3-15X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | FIREDOT DUPLEX |
| Shipping Weight | 2.0 |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.