If you’re looking for a single scope to handle it all, the VX-5HD Gen 2 3-15x50mm is it. With low-end speed and high-end reach, it’s built for thick cover, long shots, and everything in between. The 50mm objective lens brings in more light when the shadows are long, making it ideal for dawn-to-dusk hunting.
LEUP VX5HD G23-15X50 FIREDOT DPLX
LEUP VX5HD G23-15X50 FIREDOT DPLX
$1,599.99
39 in stock
| UPC | 030317036898 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 183854 |
| Adjustable Parallax | No |
| Eye Relief | 3.80" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 3-15x |
| Model | VX-5HD |
| Objective Size | 50mm |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 3-15X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | FIREDOT DUPLEX |
| Shipping Weight | 2.097 |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.