When long shots are on the table, the VX-5HD Gen 2 4-20x52mm gives you the confidence to take them. Its powerful 20x magnification lets you zoom in for precise shot placement, while the rugged build and Professional-Grade Optical system delivers absolute clarity. This is long-range performance and precision without compromise.
LEUP VX5HD G24-20X52 DUPLEX
LEUP VX5HD G24-20X52 DUPLEX
$1,899.99
6 in stock
| UPC | 030317036805 |
|---|---|
| Manufacturer | Leupold |
| Manufacturer Part Number | 183857 |
| Adjustable Parallax | 50 yds |
| Eye Relief | 3.80" |
| Length | 13.50" |
| Magnification | 4-20x |
| Model | VX-5HD |
| Objective Size | 52mm |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Package Height | 3.9 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 4-20X |
| Product Type | Rifle Scope |
| Reticle | DUPLEX |
| Shipping Weight | 2.2 |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.