| UPC | 736676471980 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 47198 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Length | 48.00 |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AI-Style Magazine |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Three-Position |
| Shipping Weight | 8.915 |
| Sights | No |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |
| Units per Box | 1 |
RUGER HAWKEYE LR HUNTER 6.5CR SS/LAM
RUGER HAWKEYE LR HUNTER 6.5CR SS/LAM
$1,248.30
14 in stock
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.