The Colt Combat Elite Defender is a carry-ready 1911 in a compact size. Tactile G10 Grips and Upswept Beavertail Grip Safety make this small pistol very comfortable to shoot.
COLT DEFENDER 9MM 3″ TT NNS
COLT DEFENDER 9MM 3″ TT NNS
$1,357.74
Out of stock
| UPC | 098289111944 |
|---|---|
| Manufacturer | Colt |
| Manufacturer Part Number | O7082CE |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3.0" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 9 + 1 |
| Length | 15.2000 |
| Magazine Included | 1 x 9-Round |
| Model | Combat Elite |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.6 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Safety | Ambidextrous Grip/Thumb |
| Shipping Weight | 4.45 |
| Sights | Novak |
| Sights Type | NIGHT SIGHTS |
| Slide Description | Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands


Reviews
There are no reviews yet.