| UPC | 859890005288 |
|---|---|
| Manufacturer | LWRC |
| Manufacturer Part Number | SIX8A5RCK16 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16.10" |
| Caliber/Gauge | 6.8mm Rem SPC II |
| Capacity | 30 + 1 |
| Length | 43.3500 |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Thumb |
| Shipping Weight | 9.65 |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
LWRC SIX8 A5 6.8SPC 16″ FDE 30+1
LWRC SIX8 A5 6.8SPC 16″ FDE 30+1
$2,946.00
2 in stock
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.