The Generation II Scout models feature a scout length scope base for mounting intermediate eye relief scopes and optics while also including elevation and windage adjustable iron sights.
RUGER AMERICAN G2 SCOUT 762X39 16.1″
RUGER AMERICAN G2 SCOUT 762X39 16.1″
$714.78
21 in stock
| UPC | 736676469666 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 46966 |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 16.1" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 10 |
| Model | American |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9.5" |
| Safety | AK Style |
| Shipping Weight | 9.5 |
| Sights | Adj Front & Rear |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands


Reviews
There are no reviews yet.