Launched in 2016, the EDC X9 merging the timeless design of the 1911 with the features that modern shooters demand. The EDC X9 2.0, which builds upon the foundation of its predecessor, featuring upgrades that deliver performance and reliability. Includes two 15rd magazines.
Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″
Wilson Combat 2EDCXCP9A EDC X9 2.0 9mm Luger 15+1 4″ Stainless Fluted Barrel, Armor-Tuff Stainless Steel Tri-Top Cut Slide, Combat-Tuff Aluminum Frame w/Beavertail, Black Polymer Grip
$3,703.00
6 in stock
| UPC | 810129406726 |
|---|---|
| Manufacturer | Wilson Combat |
| Manufacturer Part Number | 2EDCXCP9A |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 15 + 1 |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 10.9 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 5.0 |
| Sights | Battlesight/ FO Front Sight |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Slide Description | Tri-Top Cut |
You must be logged in to post a review.

Insured Shipping
Arrives Safe and Sound

Top Rate Customer Service
Prompt Communication

Safe Payments
Trusted SSL Protection

Amazing Selection
We carry all top brands

Reviews
There are no reviews yet.